وبلاگ توريسم و گردشگري

درباره وبلاگ
موضوعات

وبلاگ توريسم و گردشگري

معرفی کشور کره جنوبی

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور کره جنوبی 

کره جنوبی کشوری در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره است که در شرق آسیا قرار دارد. این کشور با ۹۸ هزار و ۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت، ۱۰۹ اُمین کشور وسیع جهان محسوب می شود. کشور کره جنوبی در کناره دریای زرد در غرب، دریای ژاپن در شرق و چین شرقی در جنوب قرار گرفته و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده‌است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی است و ارتفاعات آن عمدتا در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند. پایتخت این کشور شهر سئول است که شهری صنعتی و پیشرفته به شمار می رود. قلب سئول از دو منطقه شامل اطراف کلان‌شهر اینچئون (Incheon) و منطقه گیونگی (Gyeonggi) تشکیل شده و شانزدهمین شهر بزرگ جهان است. این شهر ۱۰ میلیون نفر جمعیت داشته و در سال ۱۹۸۸ میزبان بازی های تابستانی المپیک و مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۲ بوده است. شهر سئول از ساختار زیربنایی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است و متروی آن که هرساله بیش از ۲۰۰ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند، سومین شبکه بزرگ مترو در جهان است. از دیگر شهرهای مهم این کشور می توان به بوسان، اینچئون، دائجو،گوانگجو و اولسان اشاره کرد. جمعیت کره جنوبی ۵۱ میلیون نفر است که از این نظر بیست و هفتمین کشور پرجمعیت دنیا به حساب می آید. کره جنوبی در رده کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه فناوری های الکترونیکی و تولید خودروست. شرکت های سامسونگ و ال جی دو غول مهم و تجاری این کشور در زمینه تولید وسایل الکترونیکی هستند که رقیبِ سرسختِ کشورهای آمریکایی، چینی و ژاپنی محسوب می شوند.

 

کره جنوبی همچنین یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید انواع خودروهای پیشرفته در جهان محسوب می شود، که از این میان می توان به کمپانی های خودروسازی هیوندای، کیا و جنسیس موتور اشاره کرد. شرکت هیوندای علاوه بر تولید خودرو، بزرگترین تولید کننده کشتی در جهان نیز محسوب می شود. کره جنوبی کشوری تاریخی در جهان محسوب می شود که در تاریخ خود سلسله های بسیاری را به خود دیده است. از مهم ترین سلسله های تاریخی این کشور که شاید بسیاری از آن ها را در سریال های تاریخی آن مشاهده کرده باشید، شامل گوجوسان (چوسان باستان) که نزدیک به ۲۰۰۰ سال در این کشور حکومت کردند. این سلسله از سال ۲۲۳۳ قبل از میلاد تا ۱۰۸ قبل از میلاد در کره حکومت می کردند. بعد از این سلسله پادشاهی به ترتیب سلسله های سه امپراتوری شامل گوگوریو، باکجه و شیلا (از ۵۷ قبل از میلاد تا ۹۱۸ میلادی)، امپراتوری گوریو (۹۱۸ تا ۱۳۹۲ میلادی)، سلسله چوسان (۱۳۹۲ تا ۱۸۹۷ میلادی)، امپراتوری کره (۱۸۹۷ تا ۱۹۱۰ میلادی)، سلطه ژاپن (۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ میلادی)، تقسیم کره بین سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۸ و حکومت فعلی که از سال ۱۹۴۸ تا به الان ادامه دارد، در این کشور حکفرمایی کرده اند. کره جنوبی از سال ۲۰۰۹ رشد اقتصادی پیوسته ای داشته و اکنون رتبه یازدهم تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده است. طبق گفته بانک جهانی تولید ناخالص داخلی کره ۱٫۴ تریلیون دلار است و پس از چین و ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ آسیا بوده و هفدهمین صادرکننده بزرگ دنیا به شمار می رود. این کشور چندین سال است در زمینه اینترنت و زیرساخت های آن کشور شماره یک دنیا لقب گرفته است و به هیچ عنوان هم نمی خواهد تا این جایگاه را به این آسانی ها از دست بدهد.

 

    شهر سئول پایتخت کره جنوبی

 اگر قصد سفر به کره جنوبی را دارید: 

کره جنوبی با تاریخ پرفراز و نشیبش، شهرهای مدرن و طبیعت مثال زدنی که دارد، یکی از کشورهای گردش پذیر قاره کهن به شمار می رود که جذابیت های فوق العاده ای دارد. کشور چین، بیشترین سهم را در گردشگری و صنعت توریسم این کشور ایفا می کند. حدود شش میلیون چینی فقط در سال ۲۰۱۵ از نقاط مختلف کشور کره جنوبی بازدید کرده و ۲۵ میلیارد دلار درآمد را روانه این کشور کردند. ورود این تعداد گردشگر به داخل کره جنوبی، باعث ایجاد ۱۹۴ هزار و ۲۷۷ شغل در سال ۲۰۱۵ شد که این رقم معادل نزدیک به سه برابر شغل‌های موجود در این کشور در سال ۲۰۱۱ است. در این سال در مجموع، ۱۳٫۲ میلیون نفر از این کشور زیبا دیدن کردند و کره جنوبی از این نظر در آسیا پس از کشورهای چین، تایلند، مالزی و ژاپن در رده پنجم قرار گرفت. بهترین زمان برای سفر به کره جنوبی، در فصل بهار است که در این کشور شکوفه های گیلاس به مانند فرشی در زیر پاهای گردشگران گسترده شده است.

 

این شکوفه های زیبا و خوش عطر جلوه بسیار زیبایی به شهرهای کره به خصوص پایتخت آن سئول می بخشند.جزیره جِجو مهم ترین جاذبه توریستی کشور کره جنوبی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. ججو همچنین در فهرست عجایب هفتگانه طبیعت نیز قرار گرفته و پذیرای گردشگران زیادی به سوی خود است. از مکان های گردشگری این کشور از دید طرفداری به اختصار می توان به مقبره خانوادگی سلسله جوسئون با ۵۰۰ سال قدمت در اطراف شهر سئول، قصر غربی کوم بوک گانگ (Gyeongheegung)، دهکده تاریخی Hahoe، برج معروف سئول و مرکز خرید بزرگ دانگ دائه مون (Dongdaemun) در پایتخت این کشور، دهکده باک جونگ هانگ (Bukchon Hanok)، تالاب اوپو (Upo Marsh)، ایستگاه قطارکیونگوا-جین هه و منطقه کوهستانی سریانگ جه (Seryang-Je) اشاره کرد.

 

    ایستگاه قطارکیونگوا-جین هه در کشور کره جنوبی

معرفی کشور کره جنوبی

معرفی کشور کره جنوبی


(0) نظر

معرفی کشور آلمان

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور آلمان 

آلمان با ۸۳ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا و هفدهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. جمهوری فدرال آلمان، همچنین با مساحت ۳۵۷ هزار کیلومتر مربعی خود از نظر وسعت، شصت و دومین کشور بزرگ دنیا به شمار می رود. آلمان ها از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. پایتخت فعلی این کشور، شهر برلین بوده که از لحاظ وسعت و جمعیت، بزرگترین شهر کشور آلمان است. جمعیت این شهر ۶ میلیون نفر بوده و به خاطر پل های زیادی که در آن قرار دارد، به شهر پل ها معروف است. تعداد پل‌های این شهر، حتی از ونیز هم بیشتر بوده و ۹ برابر از شهر پاریس بزرگتر است. هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت از شهرهای بزرگ و مهم دیگر آلمان محسوب می شوند. رومی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند،که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی این کشور حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایگانش بود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. آلمان به همراه کشور ژاپن، کمترین میزان آمار تولد در دنیا را دارد و شاید برایتان جالب باشد بدانید که، از سال ۱۹۸۹ به مدت ۲۰ سال، فقط ۲۰۰۰ مدرسه به علت کم بودن تعداد دانش آموزان در این کشور تعطیل شده است. نظام سیاسی در این کشور، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است و ۱۶ ایالت هم دارد. این ایالت ها می توانند در برخی از مسائل، مستقل هم عمل بکنند. آلمان هم ‌اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزه پولیِ یورو محسوب می‌شود. صنعت خودروسازی آلمان، بسیار در دنیا معروف بوده و در کنار کشورهای ژاپن، آمریکا و چین قطب تولید خودرو در جهان به شمار می آید. از شرکت های خودرو سازی معروف این کشور به اختصار می توان به شرکت های بنز، آئودی، BMW، فولکس واگن و پورشه اشاره کرد.

 

این کشور در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ، خسارت‌های زیادی را هم متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که آلمان از کشورهای متفق گرفت، توانست خود را بازسازی کند. جالب است بدانید که بدهی آلمان فقط از جنگ جهانی اول، معادل ۹۶ هزار تن طلا بوده است. در پایان جنگ جهانی اول، جمعیت مردان آلمان به علت مرگ در جنگ، به اندازه ای کاهش پیدا کرد که طبق آمار آن زمان، از هر سه زن، فقط یک زن می توانست با یک مرد ازدواج بکند. در این کشور حدود ۵۵۰۰ بمب عمل نشده‌ جنگ جهانی دوم کشف و خنثی شده است، یعنی به‌ ازای هر ۱۵ روز یک بمب کشف شده است. جمهوری فدرال آلمان هم ‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو،کشورهای گروه جی هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. آلمان دارای اسم های متفاوتی در زبان های دنیاست. در فارسی و عربی به آن آلمان می گوییم، انگلیسی ها به این کشور جرمنی می گویند و سوئدی ها تیسکلند می خوانند. جالب تر اینکه خود آلمانی ها به آلمان، دویچلند می گویند و به زبان آلمانی دویچ گفته می شود. ۱۹ درصد جمعیت کل آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند که شهر هامبورگ، بالاترین میزان مهاجران را به خودش اختصاص داده است. کشور آلمان مهد دانشمندان و مخترعین بزرگ و نامی بوده که از جمله آن ها می توان به اختصار از آلبرت انیشتین و ماکس پلانک پایه‌گذاران فیزیک کوانتوم، یوهانس کپلر منجم معروف آلمان ها، ورنر هایزنبرگ و ماکس بورنِ فیزیکدان، مخترعان و مهندسانی مانند هانس گایگر، رودولف دیزل، کارل بنز و هاینریش هرتز کاشف تابش الکترومغناطیس نام برد. آلمان سرای آهنگسازان بنامی چون لودویگ فان بتهوون و یوهان سباستین باخ، شعرای بزرگی هم چون یوهان ولفگانگ فون گوته، اشتفان گئورگه و نویسندگان مشهوری به مانند گونتر گراس (برنده نوبل ادبیات در سال ۱۹۹۹)، هرمان هسه خالق کتاب گرگ بیابان و توماس مان بوده است. در آخر هم بد نیست بدانید، انجام سلام نظامی نازی در آلمان یک جرم جنایی محسوب می‌شود و تا سه سال مجازات زندان دارد.

 

    میدان رُومربرگ در شهر فرانکفورت آلمان

 

اگر قصد سفر به آلمان دارید: 

آلمان از نگاه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۲۰۱۵، هفتمین کشور پر بازدید جهان بوده و بالغ ‌بر ۳۵ میلیون گردشگر بین‌المللی در این سال، از این کشور زیبا دیدن داشته اند. بسیاری تا قبل از این که این کشور را از نزدیک ببینند، از آلمان صرفا تصور صنعتی دارند؛ در صورتی که این کشور فوق العاده زیبا و البته تاریخی است. آلمان با برخورداری از ۶۲۵۰ موزه، ۳۶۶ سالن تئاتر، ۳۴ پارک مخصوص گذران اوقات فراغت؛ ۱۲۲ پارک طبیعی – ملی، ۱۹۰ هزار کیلومتر پیست پیاده‌روی و ۴۰ هزار کیلومتر پیست دوچرخه سواری، یکی گردشگر پذیر‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. این کشور با داشتن زیرساخت‌های پیشرفته در صنعت گردشگری از جمله خدمات اقامتگاهی، حمل‌و‌نقل و تور گردانی، یک مقصد ایده آل برای مسافران محسوب می‌شود. ۷۹۰۰ مایل بزرگراه و ۲۱۸۰۰ مایل شبکه راه‌آهن پرسرعت، بستر مناسبی را برای جابجایی گردشگران در این کشور فراهم آورده است. برای گردشگرانی که می خواهند از مکان های هنری آلمان لذت ببرند، شهرهای بزرگ به همراه ساختمان ها و تزئینات شهری زیبا، مکانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت شماست.

 

آن دسته که علاقه مند به تفریح و هیجان و طبیعت گردی هستند، می توانند سری به مناظر زیبای کوه های آلپ در ایالت باواریا، جنگل سیاه و دره موسل بزنند. بازدید از کلیساهای تاریخی در شهرهای برلین و فرانکفورت و یا انواع قلعه‌های تاریخی ایالت باوریا، شهرهای کوچک تاریخی همچون شهر کوشم و برج‌های رومی شهر کلن می تواند هیجان انگیز باشد. آلمانی‌ها مردمانی خوش گذران و عاشق فستیوال‌ و کارناوال‌های مختلف هستند. فستیوال‌هایی مانند جشن اکتبر، جشن کریسمس، فستیوال فیلم برلین و هزاران جشن دیگر، توریست‌های فراوانی را از کشور‌های مختلف به آلمان می‌کشاند.جشن اکتبر (Oktoberfest) بزرگترین فستیوال سالانه‌ جهان محسوب می‌شود که حدود ۶ میلیون گردشگر را در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر هر سال، فقط برای آبجو خوردن به مونیخ می‌کشاند. می‌توان گفت شما در هر زمانی که به آلمان سفر کنید احتمالا یک جشن یا فستیوالی را خواهید یافت.

 

    شهرکوشم (Cochem) در ایالات راینلند- فالتز آلمان

معرفی کشور آلمان

 

معرفی کشور آلمان


(0) نظر

معرفی کشور کلمبیا

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور کلمبیا 

کلمبیا کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی بوده که پس از برزیل، آرژانتین و پرو، چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی است. کلمبیا با با مساحت یک میلیون و ۱۴۱ هزار کیلومتر مربعی خود، بیست و پنجمین کشور پهناور دنیا محسوب می شود. این کشور از  جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم‌مرز است. کلمبیا دارای اقلیم خاص و جالب توجهی در نوع خود است. از قله‌های بلند و برفی آند بگیرید تا دشت‌های گرم و مرطوب حوزه رود آمازون، همه این زیبایی ها را می توانید یک جا در کلمبیا ببینید.کلمبیا همچنین بخشی از حلقه آتش اقیانوس آرام است که در واقع محلی زلزله‌خیز و در معرض آتشفشان هاست. جمعیت این کشور نزدیک به ۵۰ میلیون نفر بوده و بعد از برزیل، پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی به شمار می رود. جمعیت کشور کلمبیا به طرز شگفت آوری غیرهمگون است و انواع و اقسام نژادها در این کشور پیدا می شود. آمیختگی نژادی که شامل مهاجران اروپایی، بومی‌ها، بردگان آفریقایی، آسیایی‌ها، اهالی خاورمیانه و دیگر مهاجران جدیدی می شود که پا به این سرزمین گذاشته اند.

 

پایتحت کلمبیا، شهر بوگوتا است و هشت میلیون نفر هم جمعیت دارد. این شهر هر دو سال یک بار، میزبان بزرگترین فستیوال تئاتر جهان، یعنی تئاتر آیبرو آمریکن است. به دلیل ذوق علمی و اخلاقی اهالی بوگوتا، این شهر به آتن آمریکای لاتین شهرت دارد. این شهر همچنین میزبان نمایشگاه بین‌المللی کتاب است که یکی از سه نمایشگاه بزرگ کتاب در دنیای اسپانیولی زبانِ قاره آمریکا به‌شمار می‌آید. بلندترین ساختمان این شهر برج کولپاتریا نام دارد و جالب است بدانید که، بزرگترین شبکه دوچرخه سواری جهان با طول ۳۰۰ کیلومتر نیز در این شهر قرار دارد. از شهرهای مهم دیگر کلمبیا می توان از مدلین، کالی، بارانکیولا و سانتا مارتا نام برد. کلمبیا سال های سال است که درگیر مشکلات بزرگ و کوچک اجتماعی و جنگ های داخلی در درون خود است. از این مشکلات می توان به شورش‌های کوچک، درگیری‌های مسلحانه با حضور گروه‌های شورشی و چریکی، جنگجویان شبه نظامی و قاچاقچیان مواد مخدر که حدود سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶، یعنی زمانی که گروه‌های فارک و پس از آن ELN شکل گرفته و فعالیت چریکی خود را علیه دولت کلمبیا آغاز کردند، اشاره کرد.

 

میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۶ در حدود ۲۸۲٫۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال های قبل، رشد خوبی را تجربه کرده است. صادرات اصلی کلمبیا شامل کالاهای تولیدی با ۴۱٫۳۲ درصد، مواد نفتی با ۲۸٫۲۸ درصد، زغال سنگ ۱۳٫۱۷ درصد و قهوه ۶٫۲۵ درصد است. کلمبیا همچنین بزرگ‌ترین صادرکننده بارهنگ (نوعی گیاه که در طب سنتی کاربرد دارد) به آمریکا است. کل واردات، صادرات و تراز تجاری کلمبیا در بالاترین میزان خود بعد از رکورد اقتصادی این کشور در اواخر دهه ۹۰ است و جاری شدن مبالغ بسیاری که از طریق صادرات بدست آمده‌اند، باعث بهاگذاری مجدد ارزش پزو واحد پول این کشور شده‌است. اسم کلمبیا برگرفته از نام «کریستف کلمب»، کاشف بزرگ قرن پانزدهم میلادی است که که بر حسب اتفاق قاره آمریکا را کشف کرد. بسیاری از جمله سرخپوست های این قاره، کلمب رو مسئول مستقیم یا غیرمستقیم، قتل عام ده‌ها میلیون نفر از بومیان این قاره و عامل اصلی استثمار قاره آمریکا از سوی اروپایی ها می دانند.اما آن سوی قضیه هم وی را به خاطر نقش موثری که در گسترش فرهنگ و تمدن غرب در قاره آمریکا داشت، مورد ستایش قرار می دهند.

 

خلاصه به هر دلیلی که وجود دارد، اسم کلمبیا برگرفته از این کاشف بزرگ اسپانیایی بوده که اصلیتی ایتالیایی داشته است. پرچم فعلی کلمبیا زرد، آبی و قرمز است. این پرچم برای اولین بار توسط «فرانسیسکو د میراندا» در هائیتی طراحی شد، آن هم زمانی که «سیمون بولیوار» در حال آماده شدن برای دستیابی به استقلال جمهوری بزرگ کلمبیا بود. زرد نشان دهنده غنای طلای کلمبیا است. آبی در واقع نشان دهنده دو اقیانوسی هستند که در شمال و غرب کلمبیا قرار دارند. قرمز بیانگر خون سربازانی است که برای استقلال کلمبیا جنگیده و کشته شده‌اند و همچنین نشان دهنده خون مسیح و اعتقادات مسیحی کلمبیایی‌هاست. گابریل گارسیا مارکز خالق رمان «صد سال تنهایی» متولد این کشور بوده و از شخصیت های دیگر ادبی کلمبیا می توان از آلبارو موتیس، لوئیس د گونگورا و خوآن گابریل واسکس نام برد. مقبره سیمون بولیوار، فرمانده انقلابی، سیاستمدار ونزوئلایی و یکی از چندین رهبر جنبش استقلال‌طلبانه در آمریکای جنوبی نیز در شهر سانتا مارتا در شمال کشور کلمبیا قرار دارد.

 

       شهر بوگاتا پایتخت کشور کلمبیا

 اگر قصد سفر به کلمبیا را دارید: 

کلمبیا کشور فستیوال هاست و تقریبا در هر روز از سال، در این کشور آمریکای جنوبی یک فستیوال و جشن برپا است. بیشتر در هنگام مشهورترین فستیوال‌ها در کلمبیا به مانند نمایشگاه کالی، کارنیوال بارانکیولا، فستیوال تئاتر آیبروآمریکن و همچنین فستیوال گُل‌ها است که توریست ها به این کشور سفر می‌کنند. بسیاری همچنین در زمان جشن کریسمس و جشن‌های استقلال کلمبیا به این سرزمین سفر می‌کنند. با وجود تهدیدات موجود در سفر به کلمبیا به دلیل وجود شبه نظامیان فارک و سایر گروه‌های چریکی در این کشور، طی سال‌های اخیر تعداد گردشگران در کلمبیا افزایش داشته‌است. دلیل اصلی این شرایط رویکرد سرسختانه رئیس‌جمهور این کشور برای دور نگه داشتن گروه‌های شورشی از شهرهای بزرگ و سایر محل‌های اصلی جذب گردشگران بین‌المللی است. کوه های آند از شمال تا جنوب کلمبیا امتداد یافته و بیشتر مساحت این کشور در شرق این کوه ها قرار دارد، جایی که جلگه های علفزار و بی درخت «للانوس» و جنگل استوایی و بارانی آمازون واقع است.

کلمبیا به ۳۲ بخش و یک ناحیه مرکزی تقسیم می شود. در این کشور و در دامنه های آند آب و هوایی معتدل وجود دارد. کوه هایی با بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع، پیوسته پوشیده از برف است و باقی این کشور هم استوایی است. سواحل و آبگیرهای آمازون بسیار گرم و مرطوب است و بارندگی سنگینی دارد . منطقه للانوس آب و هوای علفزارهای استوایی را دارد. مهم ترین جاذبه های توریستی کلمبیا در پایتخت آن شهر بوگاتا قرار دارد که از جمله آن ها می توان به موزه سانتا کلارا، کلیسای سان فرانسیسکو، باغ های گیاه شناسی بوگوتا، میدان بولیوار و موزه طلا در این کشور اشاره کرد. جاذبه های طبیعی کلمبیا هم در آمریکای جنوبی منحصر به فرد بوده که می توان از صخره شگفت آور اِل پنون، دره کوکورا و پارک ملی پوراسه نام برد. همچنین یکی از زیباترین رودخانه های جهان به نام «کانیو کریستالس» نیز در این کشور قرار دارد.

 

      صخره اِل پنون با جاذبه طبیعی زیبایش در کشور کلمبیا

معرفی کشور کلمبیا

معرفی کشور کلمبیا


(0) نظر

معرفی کشور پرتغال

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور پرتغال 

پرتغال غربی ترین کشور سرزمین اصلی اروپا بوده و تنها همسایه آن کشور اسپانیا است. جمعیتی در حدود یازده میلیون نفر دارد و تنها با ۹۲ هزار کیلومتر مربع از نظر مساحت، صد و سیزدهمین کشور پهناور دنیا محسوب می شود. دو شهر لیسبون به عنوان پایتخت در جنوب و پورتو در شمال، به عنوان دو شهر مهم این کشور به شمار رفته و بیشتر جمعیت پرتغال نیز در این دو شهر ساکن هستند. زبان پرتغالی که زبان رسمی مردم این کشور است، علاوه بر پرتغال در نُه کشور جهان از جمله برزیل، موزامبیک، آنگولا، گینه بیسائو، تیمور شرقی، گینه استوایی، کیپ ورد، سائو توم و پرینسیپ صحبت می شود. همچنین زبان پرتغالی ششمین زبان پرکاربرد جهان است و ۲۴۰ میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند. پرتغال با این وسعت و جمعیت کم، در گذشته های دور به عنوان کشوری استعمارگر شناخته می شد و دلیل آن هم، به ناوگان قدرتمند دریایی این کشور بر می گشت.

 

ناوگانی که در گذشته، رقیب جدی بریتانیای کبیر در دنیا شناخته می شد و کشور خودمان ایران هم، از استعمارگری پرتغالی ها در امان نبوده است. هر چند در زمان صفویه، شاه عباس صفوی دست پرتغالی ها رو به طور کلی از جنوب و به ویژه از جزیره هرمز کوتاه کرد. یکی از بزرگترین مستعمره های پرتغال تا صدها سال، کشور برزیل بود که بیشتر منابع این کشور نظیر قهوه، شکر، برنج و الماس آن را به یغما می بردند. البته بیشتر راه‌های دریایی و جزایری که در نقاط دوردست و در نقشه های فعلی جهان مشاهده و شناخته می شود، حاصل ۴۰۰ سال اکتشاف ناوگان دریایی این کشور بوده است. از جمله اکتشافات مهم پرتغالی ها می توان به جزیره واسکودوگاما و دماغه امید نیک، در جنوبی ترین نقطه آفریقا اشاره کرد.

در پایتخت این کشور و در شهر لیسبون، دانشگاه کویمبرا قرار داشته که در سال ۱۲۹۰ میلادی تاسیس شده است. کویمبرا، یکی از قدیمی ترین دانشگاههای فعال جهان بوده و قدیمی ترین دانشگاه در این کشور نیز به شمار می رود. پرتغال از معدود کشورهای قاره اروپا به شمار می رود که بیشتر روزهای سال در آن هوا آفتابی است. در این کشور ۳۰۰ روز از سال هوا آفتابی بوده و جای تعجب نیست که حتی در ایام کریسمس هم اثری از برف در این کشور نبینید.

 

   ناوگان دریایی پرتغال در گذشته های دور

 اگر قصد سفر به پرتغال را دارید : 

سواحل ماسه ای، دشت های طلایی، کوه ها و چشمه سارها، آبی بیکران به پهنای اقیانوس اطلس، شهرهای پرجنب و جوش و تمدنی هزار ساله. شما می توانید همه این زیبایی ها را در یک محل کوچک، به نام پرتغال تجربه کنید. پرتغال کشوری زیباست و این زیبایی همراه با فرهنگ و تاریخ غنی خود، غذاهای لذیذ و مردمی که با لبخند، آماده مهمان نوازی و پذیرایی از شما هستند، تجربه ای لذت بخش از سفر به یکی از زیباترین کشورهای اروپا می بخشد. کوچک بودن پرتغال مزایای بسیاری دارد به این خاطر که در این کشور، سواحل همواره در نزدیکی شماست. برای مثال در شهر پورتو فاصله شما تا ساحل به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می کشد. اگر فقط یک روز تعطیل داشته باشید و بخواهید از اوغات فراغت خود به نحو احسنت استفاده کنید، می توانید از هر نقطه از این کشور بازدید کنید.

 

مردم پرتغال بسیار مهمان نواز بوده و به گرمی از شما در کشورشان استقبال می کنند. در پرتغال اصلا حرفی از تبعیض بین خودشان و خارجی ها، کارگر یا محقق اروپایی و آسیایی نیست و خود همین رفتار دوستانه مردم پرتغال، باعث شده این کشور یکی از توریست پذیرترین کشورهای اروپا به شمار بیاید. از مکان های دیدنی پرتغال از دید طرفداری، می توان به اختصار به دانشگاه کویمبرا، برج بلم، صومعه آلکوباکا، جزیره کابو جیراو، قلعه اوبیدوس، کاخ ملی پِنا و آکواریوم اقیانوسی لیسبون اشاره کرد که این آکواریوم در نوع خود در اروپا و جهان بی نظیر است. اگر می خواهید به این کشور زیبا سفر کنید، بهار و تابستان دو فصل ایده آل هستند. فصل بهار در پرتغال، به گونه‌ای است که شما شاهد مناظر سرسبز و طبیعی بی نظیری خواهید بود و با داشتن دمایی در حدود ۱۷ درجه، واقعا یک مکان فوق العاده برای تعطیلات بهاری خواهد بود.

 

   برج زیبای بلم (Belem) در لیسبون پرتغال

معرفی کشور پرتغال

 

معرفی کشور پرتغال


(0) نظر

معرفی کشور فرانسه

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور فرانسه 

کشور فرانسه در منطقه غربی قاره اروپا قرار گرفته و با مساحت ۶۴۰ هزار کیلومتر مربعی خود (شامل خاک اصلی فرانسه و بخش‌های فرادریایی) دومین کشور پهناور اروپا بعد از روسیه است. شهروندان فرانسوی به دلیل شکل خاص کشورشان، که شبیه به یک شش ضلعی است، آن را L’Hexagone می نامند. سرزمین ناپلئون بناپارت در دنیا به فرهنگ غنی و متنوعش شهرت دارد. فرانسه با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد و کانال مانش در شمال و دریای مدیترانه و خلیج بیسکای (Biscay) در جنوب این کشور واقع شده‌اند. پایتخت فرانسه، شهر زیبای پاریس است که بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو، یعنی نزدیک به ۲۵ درصدِ تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. پاریسی‌ها با دارا بودن ۴۳ هزار دلار تولید ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در قاره اروپا دارا هستند.

 

این کشور پس از آلمان دومین غول اقتصادی اتحادیه اروپا و چهارمین قدرت اقتصادی جهان به شمار می رود. فرانسه همچنین یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت، دارای حق وتو بوده و عضویت در گروه جی ۸ (هشت کشور بزرگ صنعتی دنیا) را نیز در کارنامه خود دارد. این کشور مطرح اروپایی، همچنین از موسسان اصلی شکل گیری اتحادیه اروپا و یکی از معدود کشورهایی است که دارای تسلیحات هسته‌ای بوده و حتی آن ها را نیز آزمایش کرده است. از دیگر ویژگی های مهم این کشور، صنعت سینمای آن است که هر ساله، پذیرای یکی از مهم ترین جشنواره های سینمایی جهان، به نام کَن بوده که سینمای فرانسه را بعد از هالیوود در رتبه دوم دنیا قرار داده است. فرانسه نه تنها مهد انقلاب های سیاسی- اجتماعی در قرون هجدهم و نوزدهم بوده و از آن به عنوان مهد دموکراسی یاد می کنند، بلکه دارای فرهنگ غنی و سرشاری در زمینه ادبیات و هنر هم می باشد.

هنرمندان و نقاشان متعددی در دوره‌های زمانی مختلف، در فرانسه ظهور کرده‌اند و هنر این کشور را ارتقاء بخشیده‌اند. هنرمندان مشهوری چون ادگار دگا، کاود مونه و پیر آگوست رنوآر از این کشور برخاسته‌اند. آثار هنری آن ها که سرمایه های هنری فرانسه نیز شناخته می شود، امروزه در موزه های معروف این کشور نظیر لوور، پیکاسو و موزه‌ی Orsay به نمایش در آمده‌اند. از نویسندگان و شعرای معروف فرانسوی هم می توان به ویکتور هوگو، ژان پل سارتر و مولیر اشاره کرد. جمعیت فرانسه در آخرین سرشماری که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است بالغ بر ۶۷ میلیون نفر بوده که از این نظر پس از کشور آلمان در رده دوم اتحادیه اروپا قرار می گیرد. بیشتر فرانسویان دارای دین مسیحیت هستند. البته مسیحیت تنها دین رایج در فرانسه نیست و طرفداران ادیان گوناگون در این کشور به راحتی زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از مسلمانان، بوداییان و یهودیان نیز در این کشور سکونت دارند.

 

اگر قصد سفر به فرانسه را دارید : 

وقتی صحبت از گردشگری و صنعت توریسم به میان می آید، اولین کشوری که اسمش در ذهن ها تداعی می گردد، کشور فرانسه است. این کشور در سال ۲۰۱۴ با ۸۳٫۷ میلیون گردشگر خارجی، محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخته شد و از نظر درآمد هم در رتبه چهارم دنیا قرار گرفت. بد نیست بدانید ایالات متحده آمریکا در این سال، با ۱۷۷ میلیارد دلار در رتبه اول این لیست از نظر درآمد بوده و فرانسه با ۵۵٫۴ میلیارد دلار درآمد از صعنت گردشگری، در رتبه چهارم قرار گرفته است. رتبه های دوم و سوم نیز به ترتیب ازآن اسپانیا و چین بوده است. همین آمار و ارقام به خوبی نشان از علاقه و اهمیت سفر گردشگران خارجی، به این کشور زیبا می دهند. فرانسه دارای آب و هوایی چهار فصل است و حتی شهر به شهر نیز، شرایط آب ‌و هوایی آن تغییر می‌کند. به عنوان مثال در پایتخت این کشور و شهر پاریس، هیچ وقت هوا خیلی سرد نمی‌شود و بارش برف هم بسیار کم است. بخش‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه، دارای آب ‌و هوای معتدل است. بخش‌های جنوبی نیز آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارند. بخش‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است، که یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند. سایر مناطق نیز معمولا از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردارند.

 

این کشور دارای آثار باستانی، طبیعی و فرهنگی بسیاری است؛ به گونه ای که تا کنون ۳۲ اثر فرهنگی، سه اثر طبیعی و یک اثر طبیعی- فرهنگی از کشور فرانسه به عنوان میراث فرهنگی جهانی، در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. از جمله مکان های دیدنی این کشور از به اختصار می توان به برج ایفل، موزه لوور، کلیسای جامع نوتردام، شانزه لیزه، صومعه مون سن میشل، کلیسای جامع شارتر و فستیوال های مختلف و متعدد، در این کشور از جمله جشنواره فیلم کن، کارناوال نیس، فستیوال بادبادک بِرک در شمال فرانسه و فستیوال جشن نور در شهر لیون اشاره کرد.

 

    کارناول نیس یکی از مشهورترین کارناوال‌های جهان

 

معرفی کشور فرانسه

 

معرفی کشور فرانسه


(0) نظر

معرفی کشور پاناما

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور پاناما 

پاناما کشوری سرسبز در آمریکای مرکزی است که شهرت اصلی آن به خاطر کانال بسیار مهم پاناما است؛ که دو اقیانوس آرام و اطلس را به یکدیگر متصل کرده و محل عبور تمامی کشتی های تجاری و تفریحی دنیاست. این کانال محل درآمد اصلی کشور پاناما هم به شمار می رود. مردم این کشور اسپانیولی حرف می زنند و واحد پول آن ها هم بالبوآ و دلار آمریکاست. پاناما در سال ۱۸۲۱ از اسپانیا و در ادامه در سال ۱۹۰۳ از کلمبیا مستقل شد. جمهوری پاناما با ۴ میلیون نفر جمعیت، کم‌جمعیت‌ترین کشور اسپانیایی ‌زبان در آمریکای لاتین محسوب می شود و پایتخت آن هم شهر پاناما سیتی است. پاناما سیتی بزرگترین شهر کشور پاناما است و نزدیک به یک سوم جمعیت پاناما در این شهر زندگی می کنند. پایتخت کشور پاناما همچنین به عنوان یک شهر جهانی به حساب می‌آید و در بین سه شهر امریکای مرکزی قرار گرفته که دارای چنین عنوانی است. این کشور با ۷۵,۵۱۷ کیلومتر مربع مساحت، صدوشانزدهمین کشور جهان از لحاظ وسعت به شمار می رود. پاناما از شمال به دریای کارائیب (اقیانوس اطلس)، از شرق به کشور کلمبیا، از جنوب به اقیانوس آرام و از غرب به کشور کاستاریکا محدود می شود. پاناما تنها مکانی در جهان است که شما در آن می توانید طلوع خورشید را در اقیانوس اطلس و غروب خورشید را در اقیانوس آرام مشاهده کنید. بیش از ۷۰ درصد مردم پاناما از تبار مستیزو هستند.

 

دورگه های سرخپوست و سفیدپوست، با همان پوست کاکائویی و کف دست های سفید و ابروهای پهن، که اعتقاد دارن در رگ هایشان خون خالص سرخپوستی جریان دارد. با این همه، فرهنگ پاناما از سنت ها، موسیقی و هنر اروپایی مشتق شده که به همراه اسپانیایی ها به این منطقه ورود پیدا کرده است.این کشور هم به مانند دیگر کشور آمریکای مرکزی و همسایه خود کاستاریکا، ارتشی ندارد. این کشور در سال ۱۹۹۰ ارتش خود را حذف کرد و به جای آن یک نیروی پلیس ملی تشکیل داد که بخشی از آن به گارد ساحلی اختصاص یافت.از ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ قدرت در پاناما عملا در دست ژنرالی دیکتاتور به نام «مانوئل آنتونیو نوریگا» بود. در سال ۱۹۸۹ حمله‌ای از جانب دولت وقت آمریکا به پاناما صورت گرفت و نوریگا در این حمله دستگیر شد و به «میامی» انتقال یافت. وی حدود ۲۰ سال به اتهام قاچاق موادمخدر و پول‌شویی در زندان‌های آمریکا و فرانسه حبس بود و در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۱ به پاناما بازگردانده شد. نوع حکومت پاناما جمهوری است. قوه مقننه این کشور از یک مجلس قانونگذار با ۷۱ عضو تشکیل یافته‌است و دوره عضویت در آن هم پنج سال است. علاوه بر کانال پاناما که مهم ترین منبع درآمد این کشور هم محسوب می شود، صادرات محصولات کشاورزی به مانند نیشکر، موز، برنج، موز سبز، ذرت، سیب زمینی، پرتقال، قهوه و توتون نیز دیگر منبع اقتصادی پانامایی ها به شمار می رود.۳۷ درصد از مردمان پاناما زیر خط فقر زندگی می کنند، هر چند مردم این کشور به شاد بودن و شاد زیستن، در کل قاره آمریکا مشهور هستند.

     شهر زیبای پاناما سیتی پایتخت کشور پاناما

 اگر قصد سفر به پاناما را دارید: 

کشور پاناما به‌دلیل داشتن جنگل‌های زیبا، سواحل وسیع و آب ‌و هوای معتدل، شرایط خوبی را برای تبدیل‌ شدن به یکی از قطب‌های توریسمِ قاره‌ آمریکا دارد. هر چند با تمام تلاشی که مسئولان این کشور در سال‌های اخیر انجام داده اند ولی صنعت توریسم، نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد این کشور ندارد. ضعف در برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی در تمام بخش‌های جامعه، توجه نکردن به جاذبه‌های فرهنگی پاناما با وجود فرهنگ غنی این کشور، آشنا نبودن شاغلان صنعت توریسم پاناما به زبان انگلیسی، رعایت نشدن مسایل بهداشتی در سواحل و ریختن فاضلاب هتل‌ها به رودخانه‌ها و در آخر نبود سرمایه‌گذاری جدی در صنعت توریسم، باعث شده این کشور زیبا پذیرای گردشگر محدودی باشد. با همه این تفاسیر، پاناما فوق العاده زیباست و تاریخ و طبیعت در کنار یکدیگر در هر چه زیباتر کردن این کشور نقش اساسی داشته است.

 

آب و هوای پاناما گرمسیری است و فصل‌های بارانی گرم و مرطوبی دارد که بین ماه‌های اردیبهشت تا دی است. به دلیل نزدیکی پاناما به خط استوا، آب و هوای این کشور حتی در مناطق کوهستانی هم گرم است. البته آب و هوای شهرهای مختلف پاناما با هم متفاوت است و از دو اقیانوس مختلف تاثیر می‌پذیرد. کانال مشهور پاناما در کنار منطقه‌ی تاریخی Casco Viejo، مناظر طبیعی بوکاس دل تورو، جزیره زیبای باستی منتوز، جزیره میمون ها و سواحل زیبای pedasi از جاذبه های مهم گردشگری این کشور محسوب می شوند. همچنین شهرهای زیبا و آرام آن به مانند پورتو بلو (Portobelo) و Boquete حس آرامش و دور شدن از فضای غبارآلود شهری را به هر گردشگری می چشاند.

 

    آب های شفاف جزیره منتوز در پاناما

 

معرفی کشور پاناما

 

معرفی کشور پاناما


(0) نظر

معرفی کشور تونس

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور تونس 

تونس شمالی ترین کشور قاره آفریقا است که در حاشیه دریای مدیترانه واقع شده و با کشورهای الجزایر و لیبی مرز مشترک دارد. همچنین طول سواحل آن در دریای مدیترانه، ۱۱۴۸ کیلومتر است. مساحت این کشور ۱۶۳,۶۱۰ کیلومتر مربع بوده که از این نظر نظر نود و سومین کشور پهناور دنیا محسوب می شود. جمعیت تونس نزدیک به ۱۱٫۵ میلیون نفر و پایتخت آن هم شهر تونس است. از این تعداد ۴۰ درصد از مردم تونس سنی زیر ۲۴ سال دارند و نزدیک به ۵۰ درصد آن ها هم بین ۲۵ تا ۵۴ سال سن دارند. در کل کشور تونس دارای جمعیتی جوان است. نرخ رشد جمعیت در تونس کمتر از یک درصد است و زبان اصلی آن ها هم عربی است. البته به ترتیب، زبان های فرانسه، انگلیسی و تا حدی ایتالیایی نیز در امور اقتصادی در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. بررسی‌های ژنتیکی نشان می‌دهد که این مردم از دیدگاه نژادی همگن نیستند و آمیزه‌ای از تیره‌های گوناگون هستند که در طول تاریخ پر فراز و نشیب این کشور، از آسیا و اروپا به شمال آفریقا کوچ کرده‌اند. مردمان کرانه‌های شمالی تونس به سبب مهاجرپذیر بودن این سرزمین، آمیزه‌ای از بربرها، فنیقی‌ها، کارتاژی‌ها،رومیان و عرب‌ها هستند. این در حالی است که مردمان بخش‌های مرکزی و جنوبی تونس بیشتر تبار بربر دارند. پایتخت کشور تونس دارای ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت بوده و در کنار شهر باستانی کارتاژ قرار گرفته است. در سال ۱۵۳۴ میلادی عثمانیان به سرکردگی «بارباروس خیرالدین پاشا» این شهر را اشغال کردند، ولی از سال ۱۵۹۱ حکومت محلی به گونه‌ای مستقل از استانبول عمل می‌کرد.

 

در سال ۱۸۸۱ شهر تونس به دست فرانسویان افتاد و معماری این شهر به کل دچار تغییرات زیادی شد. از پایان ۱۹۴۲ تا میانه‌های ۱۹۴۳ شهر تونس در دست نیروهای متفقین بود. پایتخت کشور تونس پر از دیدنی های مختلف و جذابی است. از بازارهای رنگارنگ و پرهیاهوی شرقی تا محله‌های قدیمی با حال و هوای قرون ‌وسطا و امروزی، همه این ها را می توانید در این شهر زیبا پیدا کنید. بخش مرکزی شهر که مدینه نام دارد، حدود ۱۵۰۰ سال قبل ساخته شده و مهم ترین قسمت آن هم مسجد زیتونه است. صفاقس، سوسه، نابل، مهدیه، باجه، قیروان، قفصه، و بنزرت از جمله مهمترین شهرهای دیگر کشور تونس هستند. تونس برای اولین بار توسط فنیقی ها در قرن ۱۲ پیش از میلاد مسکونی گردید. پس از آن، در قرن ۵ قبل از میلاد، دولت شهر کارتاژ، منطقه ای که امروزه تونس و همچنین بخش عمده ای از منطقه مدیترانه را شامل می شود، تحت تسلط خود درآورد. این کشور در ۱۴۶ پیش از میلاد توسط امپراتوری روم تصرف شد و از آن پس تونس تا سقوط رومی ها در قرن پنجم، بخشی از امپراتوری روم بود. بعد از سقوط این امپراتوری، تونس مورد تاخت و تاز قدرت های مختلف اروپایی قرار گرفت تا سرانجام در قرن هفتم میلادی به تصرف مسلمانان درآمد. در قرن ۱۹ میلادی فرانسه، تونس رو مستعمره خودش کرد اما این کشور در سال ۱۹۵۶ استقلال خودش را به دست آورد. اولین رئیس جمهور تونس بعد از ۳۱ سال استبداد در سال ۱۹۸۷ به دست زین العابدین بن علی سرنگون شد. حکومت خود بن علی هم ۲۳ سال بعد در سال ۲۰۱۱ توسط قیام های مردم در آن زمان، که به بهار عربی معروف شده بود، سقوط کرد و بن علی هم به عربستان فرار کرد.

 

     شهر تونس، پایتخت کشور تونس

 اگر قصد سفر به کشور تونس را دارید: 

تونس با هزاران کیلومتر ساحل ماسه‌ای همیشه آفتابی در حاشیه‌ دریای مدیترانه، خلیج‌های زیبا، چشم‌نواز و اقامتگاه‌های ساحلی مناسب، مقصد بسیار خوبی برای سفر گردشگران به شمار می رود. علاوه بر مناظر زیبای طبیعی، این کشور پیشینه تاریخی طولانی و به طبع آن جاذبه های تاریخی و باستانی فراوانی هم دارد. این کشور از دیرباز محل برخورد تمدن‌های مختلف بوده و هنوز هم در گوشه و کنار آن آثار متعددی از این تمدن‌ها و یا ترکیبی از آن‌ها به چشم می‌خورد. یکی از مقصدهای مهم گردشگران به این کشور، پایتخت این کشور بوده که همنام با خود کشور تونس است. شهر تونس ترکیبی دیدنی از بازارهای رنگارنگ و پرهیاهوی شرقی، محله‌های قدیمی با حال و هوای قرون ‌وسطی و محله‌های مدرن است. بخش مرکزی شهر که مدینه نام دارد، حدود ۱۵۰۰ سال پیش ساخته شده و بارزترین قسمت این شهر نیز مسجد زیتونه است.

 

بازارهای شهر تونس با حال و هوای قدیمی کالاهای جالبی که دارند؛ به مانند انواع صنایع‌دستی سنتی مثل پارچه، زیورآلات، محصولات پشمی و عطر، محل‌های مناسبی برای آشنا شدن توریست ها با فرهنگ این کشور به شمار می رود. از محل‌های دیدنی دیگر پایتخت تونس می توان به موزه‌ی هنرهای اسلامی در قصر دار حسین و موزه باردو تونس با مجموعه‌ای بی‌نظیر از کاشی‌های رومی با شهرت جهانی اشاره کرد. از پایتخت که کمی فاصله بگیریم به شهر باستانی کارتاژ می رسیم که نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ این کشور ایفا کرده است. از دیگر مکان های طبیعی و تاریخی کشور تونس می توان به شهر زغوان در ۴۰ کیلومتری پایتخت تونس، دهکده‌ سیدی بو سعید، شهر دوگا با معماری رومی خود، بندر پورت ال کاناتوئی تونس که یک مجموعه توریستی زیباست، حمامات تونس و شهر زیرزمینی مطماطه اشاره کرد.

 

    طلوع خورشید در ساحل Hergla در کشور تونس

معرفی کشور تونس

 

معرفی کشور تونس


(0) نظر

معرفی کشور انگلیس

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور انگلیس 

انگلیس یکی از چهار بخش بریتانیا به همراه اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است. این کشور ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که هم اندازه استان یزد است. نود و نهمین کشور وسیع جهان محسوب شده و با جمعیت ۵۵ میلیونی خود در این زمینه هم، کشور بیست و ششم دنیا به شمار می رود. به این دلیل که در قرن پنجم میلادی قوم آنگولاساکسون در این منطقه ساکن شده بودند، به آن ها انگلستان یا سرزمین آنگولاساکسون ها گفته می شود. انگلیس از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است و مهم‌ترین و عمده‌ترین جزء تشکیل‌دهنده بریتانیا است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب، دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال هستند و در جنوب نیز کانال مانش آن ها را به قاره اروپا و کشور فرانسه متصل می‌کند. انگلیس دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره مَن اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. بیرمنگام، منچستر، لیورپول، لیدز و ناتینگهام دیگر شهرهای مهم و بزرگ این کشور به شمار می روند. لندن در کنار رود تِیمز قرار داشته و قدمتی دو هزار ساله دارد و تاریخ ساخت آن به دوران روم باستان برمی‌گردد.

 

    نمایی زیبا از Tower Bridge در شهر لندن

 

سیتی لندن (شهری مستقل درون شهر لندن) به عنوان هسته تاریخی لندن تاحدود زیادی حفظ شده است و از قرن نوزدهم میلادی توسعه این شهر شروع شده و امروزه سیتی لندن، مهم‌ترین شهر انگلستان به شمار می‌آید و ساختار اداری بسیار گسترده‌ای دارد. لندن به خاطر انقلاب صنعتی در اروپا و جهان مشهور بوده و یکی از کلان شهرهای مهم جهان محسوب می شود. این شهر میزبان سه المپیک تابستانی ۱۹۰۸، ۱۹۴۸ و ۲۰۱۲ بوده است. لندن یکی از قطب‌های حمل و نقل بین‌المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه گاتویک، فرودگاه استانستد، فرودگاه لوتن و فرودگاه لندن سی‌تی است. انگلیس روزگاری بزرگترین استعمارگر دنیا بود، اما به دلیل از دست رفتن مستعمراتش و پیشی گرفتن بقیه کشورها، هم اکنون به استعمارگر پیر معروف است. بد نیست بدانید که، امپراتوری بریتانیا در زمان اوجش بزرگتر از آفریقا و حتی قابل مقایسه با اندازه ماه بوده است. قدرتمندترین فرد این کشور که ملکه الیزابت دوم است، به تنهایی مالک قانونی یک ششم کره زمین است. تمام پاسپورت‌های بریتانیا هم زیر نظر ملکه صادر می‌شود ولی خود ملکه پاسپورتی ندارد! نظام حکومتی انگلیس سلطنتی است و در آن ملکه نقش تضمینی دارد.

 

در واقع نظام پارلمانی و نخست وزیری، این کشور را می چرخاند؛ پارلمانی که معمولا بین دو حزب کارگر و محافظه کار دست به دست می شود. انگلیس چون در جنگ جهانی دوم جزو متفقین بود، پس از خاتمه جنگ به جمع پنج کشور دارنده حق وتو پیوست. آن ها ۶۰ سال قبل هم بمب اتمی رو آزمایش کردند و هم اکنون با بیش از ۱۰۰ کلاهک هسته ای، در بین پنج کشور اول دنیا در این زمینه قرار دارند. انگلیسی ها همیشه ساز ناکوک اتحادیه اروپا بودند و همچنان بر واحدهای پولی و معیارهای خودشان پافشاری می کنند. ناوگان دریایی انگلیس چه از گذشته های دور و چه هم اکنون یکی از برترین نیروهای دریایی جهان محسوب می شود و شاید برایتان جالب باشه بدانید که نیروی دریایی بریتانیا،از آهنگ های خواننده مشهور «بریتنی اسپیرز»، برای ترساندن دزدان دریایی سومالی استفاده می کند. زبان انگلیسی، زبان رسمی مردم این کشور و زبان اول بین المللی در سرتاسر دنیاست. لهجه مردم در این سرزمین، هر ۴۰ کیلومتر به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کند و جالب است تعداد افرادی که در نیجریه، انگلیسی صحبت می کنند، از خود کشور انگلستان بیشتر است.

 

در لندن مُردن در مجلس نمایندگان کاری غیر قانونی محسوب می شود و شما هر جا حق مُردن دارید، به غیر از مجلس نمایندگان؛ چون آن جا کاخ سلطنتی است و اگر احساس کنند که کسی حتی کمی کسالت هم داشته باشد، به سرعت وی را از آن ساختمان بیرون می کنند. تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲٫۶ تریلیون دلار بوده که از این نظر پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا و بعد از آلمان، دومین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می شود. انگلیس یکی از کشورهای غنی در رابطه با ادبیات در سرتاسر جهان شناخته می شود و دارای اندیشمندان، شعرا و نویسندگان بزرگی در طول تاریخ بوده است. از نویسندگان مشهور انگلیسی می توان به چارلز دیکنز خالق آثار معروفی همچون آرزوهای بزرگ، الیور توئیست، داستان دو شهر، دوریتِ کوچک، دیوید کاپرفیلد، سرود کریسمس، ناقوس ها و ماجرای نیکلا نیکل نی، جورج اورول نویسنده کتاب مشهور مزرعه حیوانات، امیلی برونته خالق رمان معروف بادگیرها و جین ایر و در آخر ویلیام شکسپیر نویسنده شهیر انگلیسی پدیدآورنده آثار بزرگی هم چون اتللو، رومئو و ژولیت، ژولیوس سزار، بازرگان ونیزی، لیر شاه، مکبث، هملت و هیاهوی بسیار برای هیچ اشاره کرد. همچنین از ایزاک نیوتن، مایکل فارادی و هنری موزلی می توان به عنوان دانشمندان بزرگ انگلیسی یاد کرد.

 

اگر قصد سفر به انگلیس را دارید: 

انگلیس با داشتن تاریخ و فرهنگی غنی، به همراه طبیعت زیبایش، سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است که برای بازدید از آن به این جزیره سفر می‌کنند. کشور انگلیس مملو از گالری‌های هنری، موزه‌ها، بناهای تاریخی و یادبودهای مختلف، مناظر بدیع طبیعی و بسیاری موارد دیگر است که همگی در جذب گردشگر و ایجاد یک خاطره دل‌انگیز از سفر به انگلیس موثر خواهند بود. این کشور دارای خط ساحلی گسترده ای است و به همین دلیل، آب و هوای انگلیس در طول سال بسیار متغیر است و بعضی از روزها خشک و قاره ای و بعضی از روزها هم مرطوب و بارانی است. در این کشور ممکن است به دلیل نوسانات زیاد دما، در طول یک روز چند فصل را با هم تجربه کنید. آب و هوا در انگلیس به آن شکل مه آلود نیست و می توانید نور آفتاب را در طول روز مشاهده کنید. بارش باران، دمای هوا و روشنی روز همه بستگی به منطقه ای دارد که شما قصد دارید به آن جا سفر کنید.

 

شهرهای این کشور از لندن گرفته تا منچستر، لیورپول و … دیدنی های زیاد و خاص خود را دارند. در این کشور قصرها و قلعه های تاریخی فراوانی وجود دارد که با دیدن آن ها می توانید به گذشته های دور این سرزمین سفر کنید. در این کشور هم به مانند دیگر کشورهای اروپایی، فستیوال ها و جشن های مختلفی برگزار می شود که از مهم ترین آن ها می توان به جشن عید پاک، فستیوال گلاستنبری که مهم ترین فستیوال در بریتانیا با شرکت ۲۰۰ هزار نفر است، فستیوال ادینبورو فرینج که در ماه آگوست برگزار می شود و کارناوال ناتینگ هیل، اشاره کرد. از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور نیز می توان به پل برج (Tower Bridge) و ساعت بیگ بن در لندن، کاخ باکینگهام، استون‌هنج در منطقه ویلت‌شایر، دانشگاه های کمبریج و آکسفورد، دیوار هادریان به جا مانده از دوره رومی ها، تونل مانش، اسکله برایتون، پل معلق کلیفتون در بریستول، ستون نلسون و برج شارد در شهر لندن، اشاره کرد.

 

    دانشگاه آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان

 

معرفی کشور انگلیس

 

معرفی کشور انگلیس


(0) نظر

معرفی کشور ژاپن

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور ژاپن 

ژاپن یک کشور امپراتوریست و حکومت در آن به صورت سیستم پارلمانی، مشابه با بریتانیا اداره می شود که در حقیقت نخست وزیر، این کشور را اداره می کند. ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۷ میلیون نفر، یازدهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود. فرهنگ منحصر به فرد، غذاهای عالی و پیشرفت تکنولوژی این کشور، بسیاری از کشورهای دنیا را شگفت زده کرده است. پایتخت این کشور شهر توکیو است که بر اساس گزارش Economist Intelligence Unit امن ترین کلان شهر دنیا لقب گرفته است. جمعیت خود شهر توکیو نزدیک به ۱۴ میلیون نفر است که با احتساب شهرها و مناطق همجوارش با ۳۷ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین منطقه شهری در جهان محسوب می گردد. توکیو پس از نیویورک و لندن به عنوان بزرگ‌ترین پایتخت‌ صنعتی دنیا شناخته می شود و بزرگترین اقتصاد شهری جهان را نیز دارا است. از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا، ۱۰ درصد آن یعنی ۵۰ شرکت فقط در این شهر قرار داشته که از این نظر نیز در دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده است. ژاپن کشوری کاملا محصور شده در آب است که مرزهای آبی با کشورهای چین، کره جنوبی، کره شمالی و روسیه دارد. این کشور در پایان جنگ جهانی دوم، تمامی متصرفات فراسوی دریایی خود، از جمله کشور کره را که در آن زمان ۴٫۵ درصد کل این کشور را تشکیل می‌داد، از دست داد. وسعت کنونی ژاپن ۳۸۷ هزار کیلومتر مربع است، که کمی کوچکتر از کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکاست.

 

ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. مطالعات باستان‌شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پارینه‌سنگی (۱۰ هزار سال قبل از میلاد) می‌داند. ژاپن کشوری کوهستانی‌است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی و به شدت زلزله‌خیز است، آمار نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در ژاپن روی می‌دهد. کشور ژاپن با تولید ناخالص داخلی خود به ارزش ۴٫۸۸۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷، عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا و چین را کسب کرد. این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است و اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است؛ ولی با همکاری‌های دولت و برنامه ریزی بسیار دقیق در بخش صنعت و نیز سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. نرخ بیکاری در این کشور صنعتی کمتر از ۴ درصد بوده و صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد. شریکان تجاری مهم این کشور آمریکا، چین، اتحادیه اروپا و کره جنوبی هستند. این کشور دارای تعداد زیادی شرکت بین‌المللی با نام‌های تجاری معتبری همچون تویوتا، میتسوبیشی، هوندا، سونی، نیسان، نینتندو، پاناسونیک، سونی و شرکت کانن است. کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، جی۸ و APEC (سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–پاسفیک) بوده و با بودجه ۶۰ میلیارد دلاری در بخش نظامی، پنجمین قدرت برتر نظامی جهان شمرده می شود.

 

این کشور همچنین چهارمین صادر کننده برتر و ششمین وارد کننده بزرگ دنیا نیز می باشد. در جنگ جهانی اول، ژاپن از متفقین بود و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگید. آن ها با حمله به بندر پرل هاربر در دسامبر ۱۹۴۱ باعث ورود ایالات متحده به جنگ و تغییر کلی مسیر جنگ جهانی دوم شدند. پایان جنگ جهانی دوم برای ژاپن بسیار تلخ بود، آن‌ها پس از جنگی دراز مدت در اقیانوس آرام، سرانجام پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، بدون قید و شرط تسلیم شدند. حاصل این جنگ خانمان‌سوز برای ژاپنی ها به اندازه‌ای وحشتناک بود، که بسیاری از تحلیلگران در توصیف آن، عبارت «به کلی ویران شده» را به کار بردند. جنگ جهانی دوم فقط دو میلیون قربانی از ژاپنی ها گرفت و ۴۰ درصد از شهرهای ژاپن به کلی با خاک یکسان شد. ژاپن پس از اشغال توسط آمریکا، با یک برنامه پیگیر و دقیق در بخش صنعتی، به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا و همچنین دومین قدرت صنعتی جهان بدل شد. این کشور همچنین از بزرگترین هم‌پیمانان و شرکای تجاری آمریکا در قاره آسیا است. زبان مردم ژاپن «ژاپنی» است و برخلاف اعتقاد عموم، زبان ژاپنی از ریشه زبان چینی نبوده و کاملا متفاوت هستند. زبان ژاپنی، زبانی از شاخه ژاپنیک و از خانواده زبان های آلتایی است. شاید تنها زبان نزدیک به ژاپنی ها، فقط زبان کره ای باشد.

 

زبان این کشور یکی از مشکل ترین زبان های دنیا برای خارجی ها به شمار می رود. نرخ سواد در این کشور آسیایی در حدود ۱۰۰ درصد بوده و میانگین عمر ژاپنی ها هم ۸۳٫۵ سال است. این میانگین عمر تا ۴ سال طولانی تر از آمریکایی هاست. جالب است بدانید در فرهنگ ژاپنی مردان به عنوان معذرت خواهی سرخود را می تراشند. این ریشه در فرهنگ و آیین ساموراییِ ژاپنی ها دارد که در گذشته آن ها برای از دست دادن شرافت خانوادگی خود حتی دست به خودکشی نیز می زدند. ژاپن دومین کشور دنیا از لحاظ کمترین نرخ قتل در دنیا محسوب می شود، هر چند نرخ خودکشی همچنان در بین ژاپنی ها بالاست. ژاپنی ها مردمانی بسیار باهوش در سطح دنیا شناخته می شوند و تاکنون توانسته اند ۱۵ جایزه نوبل در علوم شیمی، پزشکی و فیزیک کسب کنند. آن ها همچنین جوایز زیادی در ریاضیات به خصوص مدال های فیلدز کسب کرده اند. این کشور بیش از ۶۸۰۰ جزیره دارد و بیش از ۶۰ درصد برنامه های انیمیشنی دنیا را نیز تولید می کند. درآخر یکی از سرشناس ترین کارگردانان تاریخ، ملیتی ژاپنی دارد و آن هم کسی جز «آکیرا کوروساوا» کارگردان فقید ژاپنی نیست. وی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین فیلمسازان تاریخ سینما شناخته می‌شود. کوروساو در طول زندگی حرفه‌ای ۵۷ ساله‌اش، ۳۰ فیلم ساخت. او با فیلم «راشومون» به سینمای دنیا معرفی شد و با فیلم هفت سامورایی در سال ۱۹۵۴ به شهرت جهانی رسید.

 

     نمایی زیبا از کوه فوجی، بلندترین کوه ژاپن

 اگر قصد سفر به ژاپن را دارید: 

طبیعت خاص و زیبا به همراه ترکیبی دل نشین از سنت و مدرنیته، باعث شده ژاپن یکی از کشورهای گردشگر پذیر در آسیا و دنیا باشد. ژاپن پس از کشورهای چین، تایلند و مالزی، رتبه چهارم از نظر میزان گردشگر در قاره آسیا را دارد. این کشور جزیره‌ای همه آن چیزی که برای جذب گردشگر به آن نیاز است، از سنت‌های فرهنگی عمیقا ریشه‌دار، زیارتگاه و معابد باستانی، باغ‌های دوست داشتنی، مناظر کوهستانی زیبا، گیشاها و مراسمات چای و اقامت در مسافرخانه های سنتی تا هتل‌های لوکس فوق مدرن را در خود جای داده است. از چشمه های آب گرم آنسن (Onsen) گرفته تا کوه های سربه فلک کشیده و زیبای فوجی و آساهی، از آبشار زیبای شیرایتو فوجی‌سان تا جزایر کِراما در نزدیکی اُکیناوا،سرزمین آفتاب تابان به خوبی طبیعت زیبای خود را به رخ هر گردشگر خارجی می کشاند. از طبیعت خارق العاده ژاپن دل بکنیم تازه نوبت به قصرها و معابد جادویی این کشور می رسد که هزاران سال سابقه تاریخی این کشور را در خود جای داده اند. قصرهای ژاپنی با معماریخاص خود و معابد زیبا که در دل جنگل ها و کوه های ژاپن بنا شده، دل از هر گردشگری می رباید.

 

از معروف ترین قصرها و معابد ژاپن می توان به کاخ امپراتوری توکیو که نمادی از حفظ سنت ها در ژاپن است، معبد کیومیزو-درا (Kiyomizu-dera) در کیوتو که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، معبد دایگو-جی (Daigo-ji) و باغ سنگی ریوآنجی (Ryoanji) در شهر کیوتو، هوریو- جی (Horyu-ji) و قصر زیبای معبد طلایی باز هم در شهر کیوتو، اشاره کرد. مجسمه بودای کاماکورا در نزدیکی توکیو و شهرهایی نظیر تاکایاما، اوزاکا و شهر تاریخی نارا که اولین پایتخت ژاپن محسوب می شود، از شهرهای قدیمی و دیدنی این کشور به شمار می آیند. در آخر اگر گذرتان به سرزمین آفتاب تابان افتاد، سفر به شهر «هاکونه» را به هیچ وجه از دست ندهید. این شهر مملو از دیدنی های طبیعی و تاریخی است که از جمله آن ها می توان از آب گرم هاکونه، دریاچه آشینوکو، مسافرخانه قدیمی ریوکان هاکونه و قصر سلطنتی هاکونه نام برد. از اواخر ماه مارس (فروردین ماه) تا اواسط ماه می (اردیبهشت ماه) یا از اوایل ماه اکتبر (مهر ماه) تا نیمه دوم ماه نوامبر (اواخر آبان ماه) برای سفر به ژاپن به خصوص توکیو و اوزاکا بهترین زمان ممکن‌ است. همچنین شکوفه‌های گیلاس در ماه آوریل (فروردین ماه) گردشگران بسیاری را برای بازدید جذب می‌کند.

 

    معبد دایگو-جی (Daigo-ji) در شهر کیوتو

معرفی کشور ژاپن

 

معرفی کشور ژاپن


(0) نظر

معرفی کشور لهستان

جمعه هشتم 4 1397

معرفی کشور لهستان 

    شهر قدیمی گدانسک در شمال کشور لهستان

 

 

 

لهستان کشوری در اروپای مرکزی است که با ۳۱۲ هزار کیلومترمربع وسعت، هفتادمین کشور وسیع دنیا محسوب می شود. این کشور از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. نزدیک به ۴۰ میلیون نفر هم در لهستان زندگی می کنند که اکثر مردم این کشور از نژاد لِه یا لِخ هستند. نژادی که نام لهستان نیز از این قوم گرفته شده است. ۹۶ درصد نژاد مردم این سرزمین را لهستانی‌ها، یک درصد را آلمانی ها، یک درصد را بلاروس‌ها و دو درصد باقی مانده را نیز اوکراینی‌ها و سایر مهاجرین تشکیل می‌دهند. زبان رسمی این کشور، زبان لهستانی است که در بعضی از کشورهای همسایه نیز به عنوان زبان دوم با آن صحبت می‌شود. بعد از زبان روسی، لهستانی دومین زبان اسلاوی است که بیشترین تعداد صحبت کننده را دارد و بعضی از کلماتش با زبان‌های دیگر کشورهای همسایه از جمله جمهوری چک، اسلواکی، بلاروس و اوکراین مشترک است.

 

همچنین بیشتر مردم به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم مسلط هستند. مذهب، نقش مهمی در این سرزمین ایفا می‌کند و با فرهنگ مردم، ارتباطی تنگاتنگ دارد. اکثر مردم از دین مسیحیت یا همان کلیسای کاتولیک پیروی می‌کنند و بیشتر جشن‌ها و تعطیلات مذهبی این کشور نیز در شمار تعطیلات ملی به حساب می‌آیند و بسیاری از مغازه‌ها در این روزها تعطیل هستند. لهستان دارای ۱۶ استان است و پایتخت آن هم ورشو نام دارد. ورشو، مرکز هنر و موسیقی این کشور بوده و فضای فرهنگی و هنری بی‌همتایی دارد که هر عاشق هنر و تاریخ را به خود جذب می‌کند. ورشو یا به زبان محلی همان ورشاوا، دو میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از شهرهای بزرگ کشور لهستان به شمار می رود. ورشو از جمله شهرهایی است که در رویدادهای جنگ جهانی دوم به شدت دچار آسیب شد و به دست آدولف هیتلردر جنگ جهانی دوم، مورد حملات زمینی و هوایی قرار گرفت و ۹۵ درصد شهر با خاک یکسان شد.

 

این شهر دارای جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری است که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. از شهرهای مهم دیگر لهستان می توان به کراکوف، گدانسک، ووج و وروتسواف اشاره کرد. لهستانی ها در عرصه هنری کشوری موفق در دنیا به شمار می روند. سینمای لهستان با کارگردان هایی مثل رُومن پُلانسکی، آندره وایدا و کیشلوفسکی سینمای شناخته شده ای دارد و تا به حال چندین بار کارگردانان و فیلم هایش، برنده اسکار شده اند. مجموعه کارتونی نوستالژیک «لولِک و بولِک» که برای ما ایرانی ها خاطره انگیز بوده، محصول همین کشور است. بلندترین کوه لهستان که «ریسی» نام دارد، فقط ۲۵۰۰ متر ارتفاع داشته که از کوه توچال ما، ۱۰۰۰ متر کوتاهتر است؛ اما تاریخ لهستان برعکس جغرافیایش، فراز و نشیب های زیادی داشته و این کشور چندین بار بین روسیه، لیتوانی، اتریش و آلمان تقسیم شده است. در تابستان سال ۱۹۳۹ با هجوم ارتش آلمان نازی به این کشور بود که جنگ جهانی دوم رسما شروع شد و زندگی ۶ میلیون لهستانی رو پایان داد.

 

۹۵ درصد ورشو پایتخت لهستان، در این جنگ با خاک یکسان شد و ۱۱۰ هزار مهاجر لهستانی رهسپار ایران شدند. لهستان بعد از جنگ جهانی دوم به جمع کشورهای تحت سلطه کمونیسم پیوست، اما چند سال قبل از فروپاشی شوروی، از اردوگاه کمونیسم بیرون آمد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۴۷۰ میلیارد دلار بوده که اقتصاد این کشور روند رو به رشدی را نسبت به سالیان گذشته تجربه می کند. مهم ترین صادرات لهستان را ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و فراورده‌های کشاورزی و دامی تشکیل می‌دهند. از چهره های ادبی این کشور به اختصار می توان به ولادیسلاو ریمونت نویسنده لهستانی و برنده نوبل ادبیات در سال ۱۹۲۴، هنریک سینکیه‌ویچ روزنامه‌نگار و رمان‌نویس لهستانی که بعد از فوتش بنیاد نوبل به پاس خدمت و شایستگی برجسته وی به عنوان یک نویسنده حماسی، به خانواده او جایزه نوبل ادبیات را اعطا کرد و فردریک شوپن که یکی از مشهورترین موسیقیدانان جهان است، اشاره کرد.

 

     شهر ورشو، پایتخت کشور لهستان

 اگر قصد سفر به لهستان را دارید: 

لهستان پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴، تعداد گردشگرانش به‌شدت افزایش یافت.گردشگری به‌طور کلی در اقتصاد این کشور نقش بزرگی را ایفا می کند و بخش نسبتا زیادی از بازار اقتصادی و خدماتی این کشور را تشکیل می‌دهد. لهستان در سال ۲۰۱۵ با جذب ۱۶٫۷ میلیون گردشگر، در رتبه دهم کشورهای اروپایی از نظر جذب توریست قرار گرفت. جاذبه‌های گردشگری در لهستان بسیار گوناگون هستند و از کوه‌های جنوبی تا سواحل شنی در شمال، مقصد جذابی برای گردشگران است. پرطرفدارترین شهر گردشگری لهستان، کراکوف است که در گذشته، پایتخت لهستان بوده و در جای جای آن معماری هایی به سبک رنسانس و قرون وسطی به چشم می خورد. این کشور دارای زمستانی سرد و تابستانی گرم است و همچنین دارای تعداد بسیار کمی کوه است. بهترین زمان سفر به لهستان، از اواخر فصل بهار تا اوایل پاییز است. البته در فصل های دیگر هم می شود از زیبایی های لهستان به خصوص پیست های اسکیش لذت برد.

 

قلعه واول (‏Wawel Castle‏) و اردوگاه آشویتس از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود که در شهر قدیمی کراکوف قرار دارند. از کراکوف که بگذریم، پایتخت لهستان پر از دیدنی های خاص خود است. همان طور که قبلا اشاره شد، این شهر مهد موسیقی و فرهنگ در این کشور است. کاخ علم و فرهنگ، محله قدیمی ورشو، قلعه سلطنتی و موزه های ورشو، بیشترین گردشگر را به سوی خود جذب می کنند. از مکان های طبیعی زیبای لهستان هم می توان به جنگل کج، که یکی از جنگل های عجیب در نوع خود در جهان است، دریاچه ماسوریان (‏Masurian Lakeland‏)، جنگل ‏Bialowieza در مرز بین لهستان و بلاروس و در آخر تپه های شنی اسکووینسکی که در شمال لهستان واقع شده است، اشاره کرد. از دیگر جاذبه های مهم این کشور می توان از قلعه مالبورک، رودخانه ویتولا، قصر ویلانو، معدن نمک در کراکوف و شهر قدیمی گدانسک در شمال لهستان، نام برد.

معرفی کشور لهستان

معرفی کشور لهستان


(0) نظر
X